Dejte si pozor na viklavé zuby. Můžete o ně brzy přijít

Existuje však i ne tak častá příčina viklavosti zubů, kde se nejedná o žádné bakteriemi vyvolané onemocnění. Jedná se o takzvané nadměrné žvýkací síly. Někteří lidé trpí zlozvyky – zatínají a skřípou zuby a tím vynakládají nežádoucí síly na své zuby. Tyto síly pak ve skutečnosti napínají vazy, které spojují zuby s okolní kostí a vedou k tomu, že se zuby začínají viklat.

V obou případech se stav viklavosti zubů nazývá jako tzv. Okluzní trauma. Vážnost tohoto stavu chrupu rozdělujeme na dvě fáze.

Primární okluzní trauma, je takový stav, kdy jsou síly působící na zuby nadměrné, ale stav okolní kosti je v mezích normy. Cílem léčby je pak:
  • Snížení velikosti žvýkacích sil
  • Snížení frekvence uplatňování těchto sil
  • Snížení doby, po kterou tyto síly působí
 
Sekundární okluzní trauma, je stav, kdy onemocnění dásní pokročilo ve ztrátu kosti. V tomto případě pak i normální žvýkací síly mohou vést ke ztrátě postižených zubů. Léčba se pak vždy zaměřuje na odstranění příčiny. Jelikož je onemocnění dásní především bakteriálního původu, odstranění bakteriálního povlaku je klíč k úspěšné léčbě.

S tímto pomůže dentální hygienistka. Podá vám správné instrukce a vytrénuje vás, jak správně provádět vaši osobní zubní hygienu. Dále pak provede zevrubnou profesionální péči a vyčistí povrch jednotlivých kořenů postižených zubů.
Viklavost zubů patří k nejčastějším příznakům pokročilého stádia parodontitidy. Jedná se o onemocnění způsobené zubním plakem. Pokud se neléčí, vede k postupné ztrátě tkání, které drží zuby v zubní čelisti. Jak se postupně ztrácí kost okolo zubů, úměrně tomu se zvyšuje jejich viklavost a zuby nejsou schopny vydržet takové žvýkací síly, jako zuby zdravé. Pokud se takto postižený chrup neléčí, dojde časem k jeho úplné ztrátě.