SPECIALIZOVANÉ ZÁKROKY

SPECIALIZOVANÉ ZÁKROKY
Endodoncie

Endodoncie

Jaké jsou důvody endodontického ošetření?

Proč ošetření s použitím operačního mikroskopu?

  • Vitřní prostor zubu a kořenové kanálky jsou pro lidské oko bez optických pomůcek zcela nerozpoznatelné, operační mikroskop má proto zde zcela zásadní význam - „léčím to, co vidím“
  • Díky možnosti „podívat“ se i do vnitřních prostorů, zaručujeme kvalitní ošetření také zubů, které by jinak musely být vytrženy
  • Při ošetřeních takovýchto zubů dosahujeme úspěšnosti přesahující 96%.
  • Operační mikroskop zaručuje přesnost na desetiny milimetru.


  • Například vrchní stolička má obvykle čtyři hlavní kořenové kanálky dlouhé téměř 20 milimetrů.
  • Jejich průměr je často menší než 0,15 milimetrů.
  • Při těchto rozměrech se s jistotou podaří nalézt všechny vstupy do kořenových kanálků (často pět i více) pouze za optimálních světelných podmínek
  • Při dobré viditelnosti a potřebném zvětšení, které poskytuje operační mikroskop.
  • Teprve pak je možné systém kořenových kanálků kompletně desinfikovat.

Ošetření kořenových kanálků (endodoncie) není hrazeno ze zdravotního pojištění.

„Endodoncie je jedním z oborů, kde má použití operačního mikroskopu zcela zásadní význam. Vnitřní prostory zubu a kořenové kanálky jsou pro lidské oko bez optických pomůcek zcela nerozpoznatelné. Operační mikroskop nám ale umožňuje mít o nich dokonalý přehled.“

MUDr. Kamil Beneš
vedoucí lékař Modec kliniky
více
méně


Jak probíhá endodontické ošetření?


Endodoncie


Před ošetřením infikovaného zubu je třeba nejdříve zub izolovat kofferdamovou blánou a otevřít jej. Nejprve se otevře dřeňová dutina – vnitřek zubu, poté je možné operačním mikroskopem zobrazit a speciálními vrtáky a ultrazvukem rozšířit všechny kořenové kanálky až ke špičce kořene.

 

Takto jsou dosažitelné i nejdrobnější boční kanálky, které by se bez mikroskopu nepodařilo nalézt.

 

Do systému kanálků se přitom aplikují silné desinfekční látky rozpouštějící tkáň a ničící bakterie. Takto lze vyčistit i početné drobné boční kanálky.

 

Po vyčištění a dezinfekci dochází k hermetickému vyplnění systému kořenových kanálků. K vyplnění se používá hmota na bázi gumy a epoxidové pryskyřice, která se za tepla aplikuje do celého systému kořenových kanálků.

 

Následuje náhrada ztracené zubní tkáně uvnitř korunky (takzvaná adhezivní kořenová dostavba), při které se dutina v korunce a části kořene vyplní speciální pryskyřicí.

 


Pacientům s ošetřenými kořenovými kanálkami na stoličkách pak doporučujeme nechat vyrobit ochranný umělý plášť – umělou korunku.

 

Celé endodontické ošetření je časově velmi náročné, často trvá i několik hodin a někdy je rozděleno do několika návštěv. Pokud ho není možné dokončit napoprvé, kanálky se na několik dní až týdnů vyplní léčivou vložkou a ošetření se dokončí při další návštěvě.

 

Po dokončení ošetření kořenových kanálků se zánět v okolí špičky kořene zubu vyhojí a opět se vytvoří zdravá kost. Díky nejmodernějším léčebným metodám a anestetikům jsou zákroky v oblasti endodoncie většinou zcela bezbolestné.

 

Při ošetření kořenů zubů (endodoncie) se pro optimální čištění používají výhradně vysoce elastické nástroje. Aby se vyloučilo riziko zlomení v důsledku únavy materiálu, používají se tyto velmi jemné nástroje (některé i o průměru 0,06 mm) při zákroku vždy pouze jednou.

Důsledné zavádění mezinárodních standardů ošetření kořenových kanálků (endodoncie) na našem pracovišti nám dnes umožňuje vynikající prognózu záchrany zubu. Léčba pro zachování Vašeho zubu ale vyžaduje mnoho času a je nákladná.

Máte zájem o tento zákrok?

Objednat se online
Zavolat 604 668 857