Jaké je nejlepší zubní ošetření?

“Jaké je nejlepší zubní ošetření, pane doktore?”

ŽÁDNÉ. 

Nejlepší je mít svůj vlastní, zdravý, neplombovaný, živý a paradentozou nepoškozený chrup. 

Vše ostatní je KOMPROMIS. 

Přijde vám to tvrdé? Ale je to tak. Myslím, že fér je nemazat pacientovi med kolem úst a poskytnout pacientovi dostatek informací, aby se z laika stal poučený laik, který bude mít dobrý pocit z rozhodnutí na, kterém by se měl podílet.

I příroda se někdy “mýlí” a pacient není dokonalý, nečistí si zuby jak by měl a zubní lékař není neomylný stroj. A neexistuje ani ideální oprava či náhrada zubu.

Je úplně jedno jestli máte auto za dva miliony nebo za čtvrtinu. Náraz do zdi ve stokilometrové rychlosti může být fatální pro vaši aortu, mozek nebo páteř ať už jedete v jakémkoli autě. Ano, auto s 5-ti či více hvězdičkami Euro NCAP bude asi lepší než 30 let staré auto bez airbagu, ale pořád je tam to ALE!

Nemocný zub umíme vyléčit velmi efektivně, rychle a docela levně. Prostě jej odstraníme, vytrhneme. Zabráníme tím bolesti, šíření zánětu a někdy ohrožení života pacienta. 

Nicméně žijeme v době, kdy máme vše tendenci zachraňovat, být maximálně konzervativní, humánní. A ve většině případů je to myslím naprosto v pořádku. Jen bychom si měli uvědomit za jakou cenu. A nemyslím teď jen na peníze.

Představte si, že máme kaz v zubu. 

Co takhle opravit jej pomocí amalgámové plomby?! Z řemeslného pohledu je amalgám fantastický materiál, snese hrubé zacházení pacienta i zubního lékaře a většina bakterií spáchá sebevraždu jen při pomyšlení, že je takový materiál v blízkosti.

Napadlo by vás někdy dát si každé ráno do úst a a cucat kovovou kuličku s rtutí, mědi, stříbrem, zinkem a cínem? Víte, že každá ordinace musí mít separátor amalgámu, který zabrání kontaminaci odpadních vod tímto materiálem?

Z biologického hlediska a celostní, integratiční medicíny, si myslím, že je lepší fotokompozitní výplň (bez bisfenolu A).

Bohužel fotokompozit - pryskyřice (“bílá plomba”) také není ideální. Z Řemeslného hlediska je to materiál velmi citlivý na zpracování, dá se říct, že některým bakteriím tzv. chutná, okraj plomby je náchylnější ke vzniku kazu a také se v řádech let více a rychleji opotřebuje, okouše než amalgám. Většina fotokompozitních materiálů také obsahuje Bisfenol A (látku vypadající jako hormon, mimo jiné s toxický účinkem na mozek a srdce). Ale jaká je nebezpečná dávka Bisfenolu. Jaká dávka je opravdu škodlivá? Jedna nebo deset fotokompozitních  plomb? A slyšeli jde něco o mikroplastech…?

Pak tu máme keramickou výplň. Super! Ale ta vyžaduje větší obroušení nemocného zubu, je mnohonásobně dražší, velmi citlivá na přesnou práci lékaře i technika a lepí se do zubu opět lepidlem, které často obsahuje bisfenol A…

Tak co tam dát keramickou korunku? Dokonce se vyhneme použití lepidla s bifenolem A. Fajn, ale obroušení zubu je hodně velké a hrozí onemocnění zubní dřeně a tedy zvýší možnost umrtvení zubu v budoucnu… .

Mrtvý zub není dobrý zub. Odstranění zubního nervu, tzv. Endodontické ošetření je jedno z nejkomplikovanějších ošetření v řemeslné medicíně vůbec, potřebujete moře času, mikroskop, trpělivost, nástroje tenké jako vlas, maximálně šikovného zubního lékaře - specialistu. Pokud se takové ošetření nepovede na 100% tak se může stát takový mumifikovaný zub ložiskem infekce, která v těle vyvolává skrytý nebolestivý zánět. A to dobře určitě není. Z pohledu celostní medicíny je obecně mrtvý zub vždy považován za slabé místo v organismu člověka.

Nakonec tu máme čím dál více používané zubní implantáty. Používáme implantáty Titanové nebo Keramické. 

Z hlediska odolnosti, dlouhodobé zkušenosti (40 let používání) je kovový implantát s titanu nebo titanové slitiny skoro ideální materiál. Skoro. Protože, se jedná nejčastěji kovovou slitinu, dochází na povrchu stále k “výměně” informací mezi tělem a implantátem, povrch tzv. Oxiduje a mohou se do těla uvolňovat části těchto metabolitů.

Z biologického hlediska a pohledu celostní medicíny bych osobně volil když už, tak keramický - zirkooxidový implantát. Není to ideální materiál, ale je nevodivý, inertní a v určitém směru je pro tělo více kamarádský. Zatím jeho největší nevýhodou je krátká, asi 5-10 letá klinická zkušenost.

Ano, je s ním menší zkušenost a musí se s ním zacházet jinak než s titanem, je o něco dražší a v Česku s ním pracuje velmi málo z cca 6000 zubařů (02/2023). Ale je biologicky inertní, nevede teplo, elektřinu, neměl by v organismu vyvolávat zánětlivou reakci jak je tomu někdy u implantátů z titanové slitiny. A nakonec  je i esteticky lepší než šedý titan. Čas ukáže jestli je tato cesta lepší. 

A to jsem se ještě nezmínil, že k zašroubování ať už  titanového nebo keramického implantátu  potřebujete mít dostatek kvalitní kosti na výšku a šiřku (pokud není musí se doplnit) a poměrně hodně peněz. A je to stále dřevěná noha.

A co funguje maximálně spolehlivě a ještě levně? Prevence. Minimum bílé mouky, pšenice, sladkostí, slazených nápojů a jednou denně si efektivně vyčistit zuby. 

Souhlasím s vámi, není to lehké. Ale tohle máte 100% ve svých ruchách jen vy.

MUDr. Kamil Beneš Modec klinika s.r.o., AkuBioDent.s.r.o