Zubní lékaři přicházejí s teorií, že je lepší chránit zuby před vznikem zubního kazu podporou vlastních obranných mechanismů. Fluoridy a různá pečetidla se nedokáží se zubním kazem vypořádat nikdy tak dobře jako vlastní tělo. Vědci nyní objevili, že muciny, které sliny obsahují, brání patogenním bakteriím v tvorbě zubního plaku. Bakterie se tak ve slinách jen volně vznášejí.
Zubní plak je vysoce organisovaná struktura, vytvořená z těl mikroorganismů a jejich odpadních produktů. Bakterie se pomocí lepivých látek přichytí na povrch zubu. V zubním plaku poté panují velmi nehostinné podmínky tvořené právě odpadními produkty mikrobů. Jsou jimi kyseliny, které narušují strukturu skloviny. Tvorba zubního plaku je jednou z klíčových vlastností kariogenních bakterií. Pokud bakterie nedokáží adherovat k povrchu zubu a nevytvoří tak biofilm, jejich účinek na zubní sklovinu je minimální.
Jak na celý nápad lékaři přišli? Všimli si totiž, že lidé, kteří trpí například cystickou fibrózou, ulcerózní kolitidou nebo astmatem, mají velmi narušenou produkci mucinů. U těchto lidí je pak mnohdy zvýšena kazivost. Vědci dlouho přemýšleli, proč mají tito lidé zkažené zuby více než zdraví jedinci a dlouho to připisovali lékům. Ukázalo se však, že odpovědí je právě mucin.
Tyto výsledky pro nás znamenají jediné. Zvýšit produkci slin a tak snížit riziko kazu jde jen omezeně. Pomoci mohou žvýkačky, či prostředky s manitolem. Důležitější však pro nás je, že můžeme poskytnout prevenci lidem s poškozenou slinnou sekrecí. Lidé po radioterapii či chemoterapii mohou dostávat substituční dávky mucinů a tak ochránit své zuby.
Zdroj: medicalnewstoday.com