SPECIALIZOVANÉ ZÁKROKY

SPECIALIZOVANÉ ZÁKROKY
Paradontologie

Parodontologie

Paradontóza je jedno z nejstarších onemocnění

„Prvním krokem konzervativní léčby paradentózy je hlavně motivace pacienta a instruktáž správné ústní hygieny. Druhým krokem je profesionální odstranění zubního povlaku a zubního kamene, a to nejprve nad dásní a posléze i pod dásní z  kapes a chobotů vznikajících ztrátou kosti a vazů.
 
MUDr. Kamil Beneš
vedoucí lékař Modec kliniky
více
méně

Průběh paradentózy

 
 • Dochází při ní totiž ke masivní intoxikaci organismu mikroby. Kvůli tomu se například výrazně zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mrtvice či stoupá počet předčasných porodů. Správnou péčí o zuby se ale dá bojovat i s paradentózou.
 
 • Jednoduše řečeno je paradentóza chronické a vleklé zánětlivé postižení paradontu (závěsného aparátu zubu), tedy kostěného lůžka, vazů spojujících kořen zubu s kostí a dásně.
 
 • Toto onemocnění většinou vzniká kvůli nahromadění zubního povlaku a kamene na krčku zubu a mezi zuby. K tomu dochází zanedbanou nebo nesprávnou hygienou ústní dutiny, proto je nejdůležitější správná technika čištění zubů .
 
 • Prvním krokem paradontózy je zánět dásně, který se projevuje zduřením, překrvením a zarudnutím tkáně. Jeho hlavním příznakem je pak krvácení dásně nejčastěji při čištění zubů nebo při jídle. Pokud zánět přetrvává, pronikají mikroby do hlubších vrstev kostěného lůžka a vazů, dochází k jejich poškození a následné ztrátě.
 
 • Zároveň ustupuje dáseň a jsou odhaleny krčky a kořeny zubů. V této fázi vznikají mezi dásní a kořenem zubu různě hluboké kapsy – choboty, které obsahují množství mikrobů, zubního kamene, hnisu a odumřelé tkáně. To má za následek vypadávání zubů.

 

 
 • Kromě uvedených nemocí stoupá při paradentóze i počet předčasných porodů a novorozenců se sníženou váhou. Odborníci předpokládají i její vliv na vznik cukrovky.
 
 • Paradontózu je možné porazit se správným kartáčkem nebo se skalpelem
 
 • Co je ale nejdůležitější – paradontóze se dá účinně předcházet a pokud už je na prevenci pozdě, zubaři na Modec klinice ji dokáží i úspěšně léčit.
 
 • U preventivní péče je nejdůležitější každodenní a správná hygiena ústní dutiny s dobrým kartáčkem, technikou a časem čištění. Jak si efektivně čistit zuby Vás naučí naše dentální hygienistka. Pokud již paradentóza propukla, dělíme obecně její léčbu na konzervativní a chirurgickou.
 
 • Chirurgie přichází na řadu, když jsou kapsy příliš hluboko nebo došlo k velké ztrátě kostěného lůžka. Dáseň se pak musí odklopit od zubu a přilehlé kosti a nedostupná místa vyčistit.
 
 • Po léčbě paradentózy musí vždy následovat doživotní a pravidelná kontrola stavu dásní a kostí a úrovně ústní hygieny zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Tyto kontroly jsou zpočátku v kratších intervalech, později stačí podle zdravotního stavu navštívit ordinaci v rozmezí půl až jednoho roku.
„Parodontitida je velmi tichý nepřítel, který vás připraví nejen o zuby. Dochází při ní ke stálé a masivní intoxikaci organismu látkami vznikající při chronickém zánětu, jež poškozují vnitřní výstelku cév. Výrazně se tak zvyšuje pravděpodobnost srdečního infarktu a mozkové mrtvice."
 
MUDr. Kamil Beneš
vedoucí lékař Modec kliniky
více
méně

Máte zájem o toto vyšetření?

Objednat se online
Zavolat 604 668 857